Categories
Uncategorized

14.İstanbul Bienali Film Programı Sürüyor!

14.İstanbul Bienali Film Programı Sürüyor!

İstanbul Modern Sinema’da 14.İstanbul Bienali Film Programı hala devam ediyor!

“TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori”’başlıklı 14. İstanbul Bienali’nin bir parçası olarak, İKSV ve İstanbul Modern Sinema işbirliğiyle, gerçekleştirilen film programı devam ediyor.

Müge Turan'(uzun metrajlı filmler),’James Richards'(sanatçı filmleri) ve bienal küratörü’Carolyn Christov-Bakargiev’tarafından hazırlanan bienal film programında tuzlu su, denizler, dalgalar, ekolojik değişimler ve akışkanlık kavramlarını irdeleyen uzun metraj filmler, su ve denizden esinlenen sanatçı filmleriyle eşleşecek.’Ekolojik Kurgular, Denizler Altında, Hayatta Kal! ve Kıyıdakiler’adlı dört farklı bölümden oluşan programın uzun metrajlı filmleri sessiz dönemden başlayarak belgesellere, gişe filmlerinden Avrupa ve Amerikan sinemasının klasiklerine uzanıyor.

Film programında John Houston’ın,’Herman Melville’in romanından uyarladığı sinema klasiği’Moby Dick, Şilili yönetmen’Patricio Guzmán’ın bu yılki Berlin Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” dalına Gümüş Ayı ödülü kazandığı; suyun hafızasını kozmolojik ve politik bağlamlarda işleyen filmi’Sedef Düğme,’Roberto Rossellini’ve’Ingrid Bergman’ın ilk ortak filmi olan çarpıcı’Stromboli,’Hayao Miyazaki’nin küçük deniz kızı öyküsünü büyülü bir animasyona dönüştürdüğü’Ponyo, 12 yaşındaki Maori kızı Paikea’nın kabilesinin lideri olma mücadelesini anlatan Yeni Zelanda filmi’Balinanın Sırtında’ve’Tolga Karaçelik’in ilk gösterimini bu yılki Sundance Film Festivali”nde yarışmada gerçekleştiren, bir gemide mahsur kalan 6 kişinin hikayesini konu alan’Sarmaşık’yer alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *