Categories
Uncategorized

Altın Elma İçin Geri Sayım Başladı!

Altın Elma İçin Geri Sayım Başladı!

Frankfurt Türk Film Festivali’nin 16.’ıncısında geri sayım başladı…

Her yıl gerçekleştirilen Altın Elma-Frankfurt Türk Film Festivali’nin 16.sıncısında geri sayım başladı. Festival, 30 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt kentinde uluslararası katılımla gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında kısa film kategorisinde ilk 10 belli olurken, uzun metraj dalında Türkiye jürisi sonuçları da açıklandı. Karaköy Marjo”da düzenlenen basın toplantısında konuşan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festivalin bu yılki temasını “EMEK DÜNYASI” olarak belirlediklerini dile getirdi. 50 civarında uzun, kısa ve belgesel filmlerden oluşan festival programında bu yıl 40 yakın gösterim yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Frankfurt Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Festivalde Onur Ödülleri, Güngör Bayrak, Murat Soydan’ve Talat Bulut’a verilirken, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz değerli sanatçı Zeki Alasya, Vefa Ödülü ile anılacak. Seyirci Ödülü ise (En çok izlenen film) yönetmenliğini Emre Budak’ın üstlendiği Çinçin Bağları’filminin oldu.

Festival kapsamında, “Kısa Film Yarışması” ve “Alman Sinemacıların Gözünden Türk Filmleri” yarışmaları düzenlenecek. Kısa film jürisinde Prof. Dr. Selma Köksal Çekiç, Arda Erdikmen, Cem Başeskioğlu, Fırat Sayıcı, Gamze İlkılınç ve Mehmet Erduğan yer alırken, uzun film jürisinde ise Hale Soygazi, İsmail Güneş, Özgür Şeyben, Oya Doğan, Banu Bozdemir, Nurdan Sever ve jüri başkanı olarak eski devlet bakanı Yüksel Yalova’yer alıyor.

Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, festivalde bu yıl Avrupa”nın 4-5 ülkesinden emek dünyasını ele alan filmlerin gösterileceğini aktardı. Festival kapsamında sergilerin, panellerin ve workshopların da yapılacağına işaret eden Sıtkı, “Aynı zamanda sosyal sorumluluk gereği “Festival Okullarda”, “Festival Hapishanede” projelerimiz var. Frankfurt”un 500 kişilik hapishanesinde mahkûmlara film izleteceğiz. Aynı şekilde Frankfurt”un lise düzeyindeki okullarında film gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ana kategorilerdeki adaylar ise şe şekilde;

EN İYİ FİLM

ABLUKA
ÇIRAK
KALANDAR SOĞUĞU
KAR KORSANLARI
MERDİVEN BABA
MİSAFİR
SAKLI
SARMAŞIK
TOZ BEZİ
YARIM

EN İYİ YÖNETMEN

ABLUKA/ EMİN ALPER
ÇIRAK/ EMRE KONUK
KALANDAR SOĞUĞU/ MUSTAFA KARA
KAR KORSANLARI/FARUK HACI HAFIZOĞLU
SARMAŞIK/ TOLGA KARAÇELİK

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

ABLUKA / ADAM JANDRUP
ÇIRAK/ GÜROL BEŞER
KALANDAR SOĞUĞU/ CEVAHİR ŞAHİN-KÜRŞAT ÜRESİN
KAR KORSANLARI /’ TÜRKSOY GÜLEBEYİ
SARMAŞIK/ GÖKHAN TİRYAKİ

EN İYİ SENARYO

ABLUKA / EMİN ALPER
KALANDAR SOĞUĞU/ MUSTAFA KARA-BİLAL SERT
KAR KORSANLARI /FARUK HACI’ HAFIZOĞLU
SARMAŞIK/ TOLGA KARAÇELİK
YARIM/ ÇAĞIL NURHAK’ AYDOĞDU

Detaylar: www.turkfilmfestival.de

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *